Що робити, якщо на ваше ім’я оформили кредит?

31 Травня, 2022

Якщо раптом ви дізнаєтеся, що на вас оформили позику без вашого відома, це ще не означає, що вам доведеться платити. Свою непричетність можна і треба довести.

Що робити, якщо дзвонять колектори та повідомляють про борг за кредитом?

При прострочення платежу за кредитом позичальнику будуть дзвонити з кредитної організації або колекторського агентства, якому банк або МФО передали інформацію про борг. Дізнаватись про борг за кредитом, про який ви чуєте вперше, може бути неприємно, але з вашого боку буде великою помилкою ніяк не реагувати на дзвінки та не намагатися дізнатися, що сталося. Справа в тому, що позика на карту, оформлена шахраями на ваше ім’я, може бути зовсім невеликою, але відсотки через прострочення за позикою нараховуються величезні, і ігнорування ситуації призведе до ще більшого боргу та погіршить проблему. Тому потрібно дізнатися, з якої організації дзвонять, на який кредит посилаються і коли його взяли.

Отриману інформацію потрібно перевірити у бюро кредитних історій (БКІ). Якщо ваша кредитна історія чиста, цілком можливо, що вам телефонували шахраї з метою налякати, а не з колекторського агентства. Однак може бути й інший сценарій: на ваше ім’я оформлено не один кредит, про який вам телефонували, а одразу декілька та й ще в різних організаціях. Часто інформація в БКІ надходить із запізненням.

Якщо з’ясувалося, що кредит на ваше ім’я справді взято, як вчинити?

Напишіть заяву до поліції

Це вже надасть вашій проблемі легального статусу і офіційно підтвердить ваш статус як жертви шахрайства. Це також допоможе, якщо справа дійде до суду. Можливо, зараз ви знаєте тільки про один кредит, а потім можуть з’явитися й інші, також оформлені шахраями на вас. А якщо ви виявили, що шахраї змогли взяти гроші в кредит на вкрадений у вас або втрачений вами паспорт, пишіть ще й заяву про крадіжку (втрату) паспорта. Документ вважатиметься загубленим, і на нього надалі не зможуть ще оформити кредити.

Напишіть заяву до банку або МФО, де було видано кредит на ваше ім’я

Вже зі своєї кредитної історії ви дізнаєтесь, коли було взято кредит, суму кредиту та розмір пені, а також період прострочення платежів. Кредитору у заяві необхідно повідомити:

  • Про відсутність договору з вами;
  • Про неотримання грошей від банку \ МФО

Крім цього, потрібно вимагати провести внутрішнє розслідування та списати ваш обов’язок за кредитом. Кредитна організація може надати вам документи, використані для оформлення кредиту. З них ви дізнаєтесь, який метод використовували шахраї. Це можуть бути паспортні дані, скани паспорту, підписи документів, номери телефонів та картки для отримання кредиту.

Якщо ви побачите, що фото у вашому паспорті переклеєно, підпис підроблено, а вказані номер картки та телефону не ваші, це буде доказом того, що кредит брали шахраї. Всі ці дані повинні досліджувати і співробітники банку, щоб переконатися, що кредит брали не ви. Після розслідування, якщо кредитор зрозуміє, що кредит на карту брали не ви, справу мають закрити, а ваш борг списати.

Але що якщо банк не визнає шахрайських дій?

Банкам та МФО невигідно списувати борги, які вони вже ніколи не повернуть. Тому кредитна організація може відмовити у списанні боргу. Тоді треба поскаржитися регулятору – до Нацбанку України – і описати ситуацію з розслідуванням вашої справи.

Коли варто звертатися до суду?

Якщо всі вищезазначені методи не допомогли і кредитна організація відмовляється списати борг, залишається звертатися з позовною заявою до суду. До позовної заяви на кредитора повинен бути доданий весь пакет документів за договором та доказами того, що договір укладено не вами.

Що може бути підтвердженням вашої непричетності до кредиту?

  • Підроблений підпис: для визначення підробки може знадобитися графологічна (почеркознавча) експертиза;
  • Ваше місцеперебування: якщо ви доведете, що вас не було в офісі кредитної організації, коли було видано кредит, це буде суттєвим доказом, що кредит брали не ви. Ви могли бути в іншому місті, на роботі або взагалі у відпустці в іншій країні;
  • Заява з поліції: наприклад, про те, що ваш паспорт був викрадений або що ваш аккаунт з персональними даними зламаний;
  • Записи з камер спостереження: якщо випадок недавній, банк може знайти записи з камер у той день, коли хтось під вашим ім’ям відвідав офіс кредитної організації та взяв кредит;
  • Виписки зі своїх рахунків: допоможуть довести, що на ваші рахунки не надходили жодні суми за взятими позиками.

Якщо це був мікрокредит онлайн на карту, то зібрати докази може бути складніше, але це теж можливо. Потрібно буде навести докази про злом вашого облікового запису, наприклад, в застосунку Дія.

Рішення на вашу користь про списання боргу залежатиме від строку давності шахрайської позики та всіх деталей ситуації. Іноді борг списують самі банки під час звернення, іноді доведеться битися за списання боргу в суді. На думку експертів, виграти справу у МФО простіше, ніж у банку, оскільки доведеться заперечувати менше документів.

Якщо ви виграли справу в суді і ваш кредит закритий, а борг списаний, зверніться до БКІ для «очищення» вашої кредитної історії: фінансова організація повинна видалити про вас інформацію як про ненадійного позичальника.

Що робити, якщо займ взяли за допомогою вкраденого або втраченого телефону?

Якщо телефон був вкрадений або втрачений, а про зникнення було помічено занадто пізно, шахраї можуть встигнути не тільки вивести кошти з карток на сторонні рахунки, але й встигнути взяти нові займи і теж вивести їх на свої картки або перевести в готівку. Для цього може бути використані як банківська програма, так і сім-карта. Тому банки рекомендують при втраті мобільного телефону:

  • заблокувати сім-карту;
  • Повідомити банк про втрату для блокування доступу до особистого кабінету.

Однак, якщо цього не зробити оперативно, то зловмисники можуть встигнути оформити мікро займ і вивести кошти, а повертати кредит доведеться вам. У такому разі також потрібно писати заяву в поліцію про шахрайські дії, а якщо телефон був викрадений, то ще й про крадіжку мобільного пристрою. Гроші майже завжди виводяться на карти підставних осіб і поліції рідко вдається знайти реальних винуватців. Довести свою непричетність до кредиту в такому разі дуже складно. Банки в угоді з клієнтом вказують, що «Утримувач несе відповідальність за всі операції з карткою, вчинені до моменту отримання банком повідомлення про втрату мобільного пристрою». Суди майже завжди встають на бік банку, оскільки всі операції з оформлення кредиту та виведення коштів проводилися з підтвердженням за допомогою мобільного пристрою, смс-кодів тощо. Тяжба з банком може коштувати серйозних вкладень у юридичну допомогу, а позитивний результат не гарантований, загальні витрати можуть перекрити навіть суму оформленого кредиту.

Чи потрібно платити за чужий кредит?

Якщо ви зіткнулися з описаною вище ситуацією, виплачувати чужий борг, не спробувавши відстояти свої права, не рекомендується. Навіть якщо кредитна організація відхилила вашу претензію, у вас є невід’ємне право звернутися по захист своїх прав до суду – найчастіше за наявності даних, які підтверджують, що позику брали не ви, договір визнається неукладеним і обов’язок будь-якої оплати відпадає. Якщо ж суд стане на бік кредитної організації, то, на жаль, швидше за все «чужий» борг доведеться віддавати вам.

Сподобалася стаття? Оцініть її будь ласка!

Загальна оцінка: / 5. Всього оцінок:

Цю статю ще ніхто не оцінив.