Чи вплине відмова від отримання позики на кредитну історію?

10 Травня, 2022

У сучасних українських реаліях онлайн позики у МФО допомагають швидко вирішити фінансові проблеми. Вони доступні для всіх повнолітніх громадян України, а їх оформлення та отримання займає мінімум часу. Більш того, щоб отримати гроші онлайн на карту не потрібно збирати пакет документів та шукати поручителів, як це буває, коли ви намагаєтесь отримати банківський кредит. І, на відміну від банківських кредитів, кредити в МФО ви можете отримати на будь-які цілі – лікування, освіта, новий смартфон, відпустка тощо.

В цьому матеріалі ми хочемо розглянути випадки, коли позичальник подає заявку на позику, але після її схвалення відмовляється забирати позичені гроші. Важливо розуміти, як така ситуація позначиться на кредитній історії позичальника. Хоча такі випадки трапляються не часто, але позичальникові потрібно розуміти наслідки. Тож розглянемо це питання більш детально.

Принцип роботи МФО та банків

Клієнтам кредитних установ необхідно розуміти процес узгодження і видачі позики, та як відбувається фіксація відмови від отримання позикових коштів. Розглянемо це більш детально.

Отже, при оформлені позики на сайті МФО або у відділенні компанії, анкету позичальника вивчає автоматична скорингова система. Завдяки цій системі обробка заявки та відповідь на неї надходить позичальникові протягом 2-10 хвилин. Якщо позичальник отримав позитивне рішення йому потрібно підписати (онлайн, якщо заявка подана через сайт) кредитний договір та отримати свої гроші на карту, яку він вказав в своїй анкеті.

Пам’ятайте, що електронний договір має таку ж юридичну силу, що й його паперовий варіант, а підписати документ через сайт можна за допомогою SMS-повідомлення.

Якщо позичальник оформлював мікрокредит через сайт МФО, то гроші надійдуть одразу на карту за декілька хвилин; коли у відділенні – гроші можна миттєво отримати в касі організації.

При цьому, вся інформація про отримані або закриті мікрокредити відразу автоматично потрапляє до особистої справи позичальника у Бюро Кредитних Історій (БКІ). На цих даних будується кредитна історія кожного позичальника, який хоч раз брав кредит в будь-який фінансовій установі України.

Відмова від кредиту: наслідки

Якщо людина відмовляється від банківського кредиту, то установа зазнає витрат, пов’язаних з перевіркою інформації в заявці. Коли майбутній клієнт заповнює анкету, він вказує ряд персональних даних, після чого заявка потрапляє до відділу служби безпеки банку, співробітники якої можуть зателефонувати за вказаними в анкеті номерами, направити запит до БКІ. Така робота тягне за собою деякі витрати фінансових ресурсів та часу. Після схвалення заявки на кредит банки розраховують, що клієнт підпише кредитний договір та сплатить відсотки за користування кредитними грошима.

Процес видачі кредиту в банку стандартний (на відміну від МФО) – людину запрошують до відділення банку для підписання договору, гроші зараховують на картку, поточний рахунок клієнта або видають готівкою. Позитивне рішення щодо споживчого кредиту без застави діє до 30 днів, а щодо іпотеки або автокредиту – до 3-х місяців. До підписання договору позичальник має право відмовитися від отримання грошей, але тоді з’явиться відповідний запис до БКІ.

Реакція фінансових установ на відмову позичальника

Коли людина вирішила відмовитися від отримання кредитних грошей, то в БКІ автоматично з’являється запис «кредит схвалений», але інформації про погашення заборгованості за кредитом не буде. Це говорить про те, що в банку кредит схвалили, але договір не було підписано за ініціативи позичальника. Отже майте на увазі, що не всі банки лояльно ставляться до цього, а деякі скорингові програми можуть автоматично відхиляти заявки на кредит з такими записами у кредитній історії клієнта.

В деяких МФО скорингова система також може бути налаштована таким чином, щоб автоматично відхиляти подібні заявки. Але якщо мікрозайм схвалений, ви підписали онлайн договір та отримали гроші на карту, то ви вже не зможете відмовитись від наданого займу. Це можливо зробити тільки до підписання договору. Якщо на цьому етапі підписання договору була відмова, то це ніяким чином не відобразиться на вашій кредитній історії, адже МФО не сповіщає БКІ про такі випадки.

Більш тяжки наслідки очікують позичальника, якщо отримавши гроші він відмовляється сплачувати відсотки за кредитом. Про це ми розповіли в статті Що буде якщо не платити онлайн кредит? Запрошуємо до ознайомлення.

Висновок

Подавайте заявку на кредит у банку тільки в тому випадку, якщо точно знаєте, що забиратимете гроші, інакше відмова буде записана в особистій справі БКІ.  Відповідний запис про те, що кредит було погоджено, але не видано, з’явиться в кредитній історії. Але не варто сильно переживати з цього приводу, тому що серед банків серйозна конкуренція, а якщо у вас хороший офіційний дохід, стабільна робота, такі клієнти завжди потрібні кредиторам.

З іншого боку, нічого страшного не станеться, якщо ви не братимете кредит у МФО, тим більше, що це ваше законне право. У таких організаціях можна відмовитись як до отримання відповіді за вашою заявкою, так і після.

Сподобалася стаття? Оцініть її будь ласка!

Загальна оцінка: / 5. Всього оцінок:

Цю статю ще ніхто не оцінив.